Pod względem długowieczności win riesling jest najlepszą białą odmianą świata i jego ogromną zaletą jest, że obok charakterystyki odmiany potrafi oddawać do win cechy siedliska. Nie przepada za dojrzewaniem w beczce. Niezależnie od poziomu alkoholu, a riesling może mieć od 7% do 13,5%, oraz ilości cukru resztkowego, wina te mogą rozwijać się po zabutelkowaniu przez dziesięciolecia dzięki kwasowości i ekstraktowi.

Słodkie rieslingi nadają się do starzenia oczywiście jednak bardziej. Cząsteczki cukru resztkowego podczas dojrzewania w butelce zmieniają się i nadają winom specyficznego, dojrzałego charakteru, a wina nader słodkie z czasem leciutko nabierają wytrawności.

Jedynym problemem związanym ze starzeniem rieslinga o dowolnym stopniu słodyczy jest to, że przeobrażenia w butelce następują bardzo powoli i, aby wreszcie aromaty trzeciorzędowe związane z dojrzewaniem wina zaczęły być wyczuwalne, trzeba poczekać nawet kilkanaście lat.

Przy dłuższym przechowywaniu wina powinniśmy pamiętać o odpowiedniej wilgotności. Zbyt niska może doprowadzić do zasuszenia korka i w efekcie rozszczelnienia butelki (źródło: https://vocal.media/proof/should-you-get-a-wine-fridge)

Przechowywany długo (minimum 5-10 lat) w ciemnym miejscu i odpowiedniej temperaturze (najlepiej 12,5°C), riesling stopniowo przeobraża się. Najpierw traci żywą, świeżą owocowość na rzecz owoców suszonych i koncentracji, nuty ziołowe i kwiatowe zaczynają wpadać w pikantne i mocniejsze perfumeryjne zapachy. Charakterystyczna nafta, nie zawsze, ale często obecna, wtapia się, integrując z innymi woniami. W tym wszystkim wyczuwalność cukru maleje. Porządny riesling dopiero powyżej 25 lat leżakowania osiąga pożądane barokowe bogactwo smaku i aromatu. W przypadku rieslinga wytrawnego, początkowo zbyt rażąca kwasowość „układa się” z czasem.

Jeśli mielibyśmy określić jak długo butelka rieslinga ma, a raczej może, czekać na otwarcie, zwróćmy uwagę na tzw. predykat czyli oznaczenie stopnia dojrzałości winogron w momencie zbioru, znajdziemy je na etykiecie: Kabinett zazwyczaj 5 do 10 lat, Spätlese 10- 15 lat, Auslese lat 20 i więcej.

Co się stanie, jeśli będziemy czekać na wino zbyt długo? Kwasowość zacznie blednąc coraz bardziej, aż słodkie wina staną się mdłe, a wytrawne stracą swój główny walor – rześkość.

Żródła

Robinson J., Harding J.: The Oxford Companion to Wine, Oxford University Press, 2015

https://www.vivino.com/wine-news/guide-to-aging-wine-why-and-when-to-age-wine/german-riesling

https://community.thewinesociety.com/t/the-ageing-of-riesling/4705