Cóż, wszystkich nie poznamy, ponieważ gospodarstw winiarskich nad Mozelą jest 524, a winiarzy trzy tysiące sześciuset, natomiast o kilku możemy co nieco powiedzieć. Małe gospodarstwa konkurują ze sobą, zapewniając tym samym świetną jakość win.

Winiarnia Dr Loosen prowadzona jest przez Ernsta L. Loosena od 1988 roku, to oczywiście firma rodzinna. Ernst Loosen twierdzi, że „wspaniałe wino powstaje w głowie”, jakość jest ważniejsza od ilości, a wino powinno doskonale odzwierciedlać terrior i bogactwo aromatów dojrzałych winogron. Technologia ma tu drugorzędne znaczenie. Jedna z działek, Wehlener Sonnenuhr to zdecydowanie najwyższej klasy siedlisko (taka klasa nazywa się Niemczech ‘erste grose lage’) leżące na niebieskim łupku w rejonie Środkowej Mozeli i porosłe starymi krzewami o korzeniach nietkniętych klęską filoksery. Część krzewów nich ma nawet 100 lat. Poza tym, Dr Loosen pozyskuje winogrona z siedmiu innych siedlisk. Druga winiarnia należąca do rodziny, znajduje się w Palatynacie. Ciekawostka: Ernst Loosen w 2008 roku zabutelkował wino z późnego zbioru roku 1981 i twierdzi, że wino wygląda na coraz młodsze. Nazywa je „Benjamin Button-Wein”.

Geierslay Weingut prowadzone jest przez rodzinę Kilburg, która zajmuje się winiarstwem od 19 pokoleń. Winogrady owocują na czterech siedliskach w okolicach miast Wintrich i Piesport w Środkowej Mozeli: Wintricher Großer Herrgott, Wintricher Ohligsberg, Wintricher Geierslay i Piesporter Treppchen. Jak wiele gospodarstw winiarskich, Geierslay ma własną tawernę, gdzie można spróbować wine pairingu z lokalnymi daniami. Oprócz rieslinga Kilburgowie uprawiają szczepy müller-thurgau, kerner i trochę gronowej czerwieni.

Gospodarstwo winiarskie Cantzheim nad Saarą. Większość rodzinnych gospodarstw oferuje pokoje gościnne (Źródło: http://www.moselfinewines.com/2018-cantzheim-der-altenberg.php)

Weingut Schafhausen – obecnie „majątkiem” zarządza małżeństwo – Dieter i Manuela, jako czwarte pokolenie. Winnica położona jest nad Saarą w miejscowości Kanzem i na 8,5 hektarach łupków błękitnych i czerwonych gości rieslinga oraz nieco pinot noir, pinot blanc i rivanera. Winiarska wioseczka Kanzem zajęła drugie miejsce w konkursie na najbardziej urokliwe miejsce do spędzania urlopu, a w rywalizacji brało udział 2000 ośrodków. Państwo Schafhausen zapraszają do swojej winiarni na degustacje oraz do pięknego apartamentu w środku winnicy. Wina oraz likiery produkowane w Weingut Schafhausen można zamówić poprzez stronę internetową winiarni.

Weingut Weckbecker prosperuje w miejscowości Moselkern (region: Terrasenmosel). Od 1728 roku w rękach tej samej rodziny, a od 2011 roku gospodarstwo przeszło na ekologiczną stronę mocy. Winnica obejmuje pięć siedlisk rozpiętych na 25 kilometrach wzdłuż rzeki i utrzymuje na rzadko spotykanym gliniastym łupku krzewy rieslinga, rivanera (= müller-thurgau), pinot noir i cabernet dorsy (krzyżówka dornfeldera i cabernet sauvignon). W 2020 roku ma się po raz pierwszy pojawić wino z odmiany cal 6-04, efekt współpracy francusko-niemieckiej, dziecko rieslinga i sauvignon, odporne na choroby grzybiczne.

Żródła

https://www.germany.travel/pl/miasta-kultura/jedzenie-i-picie/niemieckie-wina/mozela.html

https://drloosen.de/de/

http://www.geierslay.de/de

http://weingut-schafhausen.de/index.php

https://pl.wikipedia.org/wiki/Cabernet_dorsa