Riesling był długo niedocenianym szczepem mylonym ,z innymi, sadzonym na byle jakich terenach. Od kiedy wiemy, że wyjątkowo potrafi przekazać do win cechy glebowe siedliska, a przy tym nie ukrywa swych własnych aromatycznych cech i charakteru, zyskał na popularności i jego sadzonki rozesłano po całym świecie.
W swojej ojczyźnie, Niemczech, osiąga wyżyny i prezentuje delikatny, lekki styl, zwłaszcza nad rzeką Saarą, nigdzie indziej nie możliwy do osiągnięcia. W późnym XIX i na początku XX wieku wina z rieslinga oceniane i opłacane były jak najlepsze francuskie czerwienie. Produkt Egona Müllera z Saary osiągnął we wrześniu 2015 roku na licytacji rekordową cenę 12000 € za Trockenbeerenauslese z 2003 roku (siedlisko Schwarzhofberger). Subtelne i mocniejsze, ale zawsze jednocześnie aromatyczne wydania rieslinga spotkamy dziś nie tylko w Europie. Zwróćmy uwagę na regiony i niektórych producentów, wytwarzających świetne butelki.

Niemcy: Mozela (w tym rzeki Saara i Ruwer). Zainteresowanych odsyłam do artykułów poświęconych temu regionowi, na przykład tutaj. Uznani producenci: Saara: Egon Müller (Wiltingen) – wina owocowe i soczyste, szczególnie warte spróbowania Trockenbeerenauslese; Roman Niewodniczanski z Weingut Van Volxem (Wiltingen) – uznane wytrawne rieslingi. Mittelmosel: Hain, St Urbans-Hof, Reinhold i Julian Hart (Piesport) – wyjątkowo bogate, miodowe aromaty;
Rheingau – miejsce narodzin rieslinga, powstają tu wina bardzo owocowe i konkretne w budowie ale zniuansowane. Leitz, Wegeler, Georg Breuer to producenci warci zapamiętania. 80% win regionu to wina wytrawne, ale najwyższe ceny osiągają Beerenauslese oraz Trockenbeerenauslese.

Francja: Wyłącznie w Alzacji można sadzić rieslinga, który ma tu pełny i mocno wytrawny smak. Suchość klimatu ogranicza ryzyko pleśnienia, więc łatwiej zrobić tu wina słodkie w stylu vendange tardive i sélection de grains nobles. Uznani Produceni: F.E. Trimbach, Familie Hugel.

Austria: Szczep drugorzędny, za grüner vetlinerem, ale, głównie w Wachau, powstają bardzo dobre, aromatyczne, mocne w budowie, metalicznie mineralne i skoncentrowane rieslingi. Polecani producenci: FX Pichler (Oberloiben), Hirtzberger (Spitz).

Australia: Drugie miejsce pod względem areału upraw wśród białych odmian. W Tasmanii, Clare i Eden Valley oraz Great Southern. Styl wytrawny, mineralny, limonkowo kwasowy lub kwiatowy (w zależności od siedliska) oraz nieco win botrytyzowanych. Polecani producenci: Jacob’s Creek (Steingarten), Julius i Peter Lehmann.

Stany Zjednoczone: Drugie miejsce pod względem powierzchni upraw na świecie, obecny w stanach Waszyngton, Oregon, Kalifornia. Warto spróbować: Eroica (marka rieslinga) sygnowana nazwiskiem Egona Müllera z Mozeli, Navarro Vineyards (Mendocino).

Kanada: świetne wyniki daje riesling w Ontario, gdzie powstają doskonałe wina lodowe, których warto spróbować od: Ice House Winery, Reif Estate Winery.

(źródło: https://www.sheratononthefalls.com/2019/02/04/icy-conditions-call-for-canadian-ice-wine/)

Żródła

Robinson J., Harding J.: The Oxford Companion to Wine, Oxford University Press, 2015

Johnson H., Robinson J.: The world atlas of wine, 8th edition, Octopus Publishing Group, 2019

https://winicjatywa.pl/10-rzeczy-o-rieslingu/#

https://www.sheratononthefalls.com/2019/02/04/icy-conditions-call-for-canadian-ice-wine/