Wine Republic – adres: 265 Brunswick Street Fitzroy, Victoria, Melbourne, Australia; powierzchnia: 100m²; działa od: luty 2013

Fitzroy jest ulicą streetartową, design sklepu musiał być zatem interesujący. We wnętrzu wzrok przyciąga zwłaszcza instalacja świetlna zbudowana przez lokalnego artystę Daniela Giffina, składająca się z 800 butelek. Mamy tu do czynienia z kolaboracja artystów i architektów, Alex Hotchin stworzyła rysunek na frontowej szybie i mapę okolicy umieszczoną na ścianie za ladą kasową. Idąc z duchem recyklingu regały zbudowano ze starych mebli znalezionych w okolicy. Pozostawiono odsłonięte w niektórych miejscach nagie cegły budujące ścianę i stary drewniany sufit. W ofercie sklepu znajdziemy kraftowe piwa, mnóstwo win, głównie australijskich, oraz szeroki wybór mocnych alkoholi z całego świata.

Vintry Fine Wines w Nowym Jorku – adres: 230 Murray Street, New York, Stany Zjednoczone, powierzchnia: 205m²; rok założenia: 2011

Sklep z winem i mocnym alkoholem na Manhattanie. Inspiracją dla projektu wnętrza były równoległe, faliste pagórki winnic, ale wrażenie jest futurystyczne, dzięki wykorzystanym materiałom (stal, skóra, lastryko, corian) i jasnej, uporządkowanej przestrzeni. Nie tylko design jest nowoczesny, przy centralnym stole, pod ogromnym amebokształtnym świetlikiem sufitowym, klienci mogą posłużyć się tabletem, na których wirtualny sommelier doradzi jakie wino spośród 2,5 tys butelek z całego świata będzie najlepiej odpowiadało ich potrzebom.

Vinoteca Villadolid – adres: Calle Enrique IV 4 Valladolid, Hiszpania, powierzchnia: 35m²; działa od: 30 sierpnia 2017

Niesamowite wnętrza tego sklepu z winem zostały ukształtowane licznymi drewnianymi, żebrowymi łukami, które kojarzą się z winnymi piwniczkami, wnętrzem beczki, a miejscami, przy lustrach o pofałdowanej powierzchni możemy poczuć się jak we wnętrzu kielicha. Założony przez miejscowego farmaceutę piękny sklep w stolicy Kastylii i Leon jest przygotowany jako miejsce komentowanych degustacji, dostaniemy w nim też nieco pasujących do wina przekąsek od lokalnych producentów.

The Whisky Exchange – adres: 88 Borough High Street, London Bridge, Wielka Brytania; powierzchnia: 201m² , firma działa od 1999 roku, opisywany sklep został otwarty w styczniu 2020

Sklep położony tuz przy London Bridge prezentuje klasyczną brytyjską przytulną elegancję, ale mnogość butelek robi kolosalne wrażenie. Samych whisky mamy tu 2500 rodzajów z czego prawie ¾ to single malty. Już od wejścia z każdej strony otaczają nas butelki, długie korytarze wypełnionych nimi regałów, obstawione są co kilkanaście metrów przesuwnymi, bibliotecznymi drabinami, pozwalającymi uzyskać dostęp do najwyżej umieszczonych smakołyków. Butelki są też użyte w konstrukcji wiszącego oświetlenia sufitowego. Oprócz whisky, znajdziemy w sklepie chyba każdy iny rodzaj wysokoprocentowych trunków oraz sporą selekcję win.

Brettos Bar w Atenach – adres: 41 Kydathinaion St. Plaka-Ateny; powierzchnia: 70m²; działa od 1909 roku

Sklep, bar i destylarnia w jednym! Brettos szczyci się być pierwszą destylarnią w Plaka, dzielnicy Aten, i drugim najstarszym barem w Europie, istnieje od 1909 roku. Znakiem rozpoznawczym lokalu są setki podświetlonych kolorowych trunków w prostych butelkach, rozstawionych na szerokich i niezwykle wysokich, obejmujących całe ściany regałach. To wszystko, wraz ze starymi destylarnianymi utensyliami, łączy się w stylu nieskomplikowanym i rustykalnym, dając wrażenie pobytu na wsi, w obszernym pomieszczeniu gospodarczym i spiżarni zarazem. Założyciel, Michael Brettos, rozpoczął działalność od produkcji brandy, ouzo i owocowych likierów. Wszystkie możemy kupić dziś w jego sklepie jak i online, a sklep/bar jest chętnie odwiedzaną przez turystów i miejscowych atrakcją.

Absinth Depot – adres: Weinmeisterstraße 4 Berlin, Niemcy, działa w obecnej formule od 2000 roku

Sklep, a właściwie sklepik, znajdujący się w zabytkowym budynku w centrum Berlina, wyjątkowy między innymi dlatego, że specjalizuje się w wąskiej dziedzinie absyntów. W latach 90. był to zwyczajny sklep monopolowy nocny, od 2000 roku stał się absyntowym centrum miasta i w tym momencie oferuje około 300 rodzajów tego trunku. Wystrój w stylu art deco, ciemna kolorystyka, odrobina kurzu, lustra w pięknych ramach, a zwłaszcza akcesoria do picia absyntu, różnokształtne kieliszki, fontanny, buteleczki, stylowe, koronkowe łyżki oraz książki budują nastrój okultystycznej tajemniczości i ekscytacji. Aż trudno uwierzyć, że to po prostu sklep.

The Oak Barrel – adres: 152 Elisabeth St., Sydney; istnieje od 1956 roku

Ogromny wybór piw rzemieślniczych (około 800!), win z najbardziej prestiżowych lokacji na świecie, win naturalnych, whisky, a nawet sake i cydrów. The Oak Barrel to jeden z najstarszych specjalistycznych sklepów z alkoholem w Australii, słynny na całym kontynencie. Wyjątkowa selekcja alkoholi faworyzuje małych i ekologicznych producentów. Obszerne wnętrze wypełnione jest ekspozytorami dostosowanymi do rodzajów trunków, wielkie beczki ułożone wysoko na regałach demonstrują na wiekach cytaty literackie, których tematem są, a jakże, spirytualia.

Bottlehouse – adres: Madrona 1416 34th Ave, Seattle, Stany Zjednoczone; od: 2010 roku

Założycielami The Bottlehouse są architektka Soni Davé-Schock i jej mąż sommelier Henri Schock. Co wyjątkowe w branży, zaadaptowali oni jednorodzinny dom mieszkalny na potrzeby sklepu z winem, w którym od pewnego czasu można również degustować na miejscu. Koncept narodził się jako odpowiedź na przytulne małe kawiarenki, których w Seattle było już sporo, brakowało za to równie sympatycznej przestrzeni do próbowania wina, również dla winowych nowicjuszy. Intymne wnętrza, półotwarte na inne „domowe” pomieszczenia, ekspozycja młodej sztuki i rozwój kuchni sprawiły, że miejsce szybko zaczęło cieszyć się popularnością. W ofercie znaleźć można wina z całego świata, ale z naciskiem na amerykańskie z Oregonu i stanu Waszyngton.

Noorbohandelen – adres: Nyord Bygade 1, Nyord Stege, Dania; działa od 2007 roku

W bardzo skandynawskim prostym i uporządkowanym, ale jednocześnie hygge stylu funkcjonuje na duńskiej wyspie Nyord sklep, w którym mocne alkohole możemy kupić na wagę, czy też, na objętość. Właściciele importują wysokiej klasy trunki z całego świata i butelkują je sami, na miejscu. Rum, wódkę, grappę i koniaki otrzymamy wprost z odwróconych do góry dnem butelek, którymi obstawione, a właściwie obwieszone są najwyższe półki pomieszczenia. W sklepie znajdziemy również wino, a w sezonie letnim czynna jest przynależna do sklepu kawiarnia wraz z cocktail-barem. Noorbohandelen kultywuje także ideę slow-food stawiając na produkcję własnego alkoholu, bitterów i schnappsów, ale tylko z roślin i owoców, które rosną na wyspie. Oprócz tego możemy zaopatrzyć się w specjały lokalnej kuchni, w tym wyjątkową musztardę w kilku smakach.

Hedonism Wines – adres: 3/7 Davies Street, Mayfair, Londyn, Wielka Brytania, funkcjonuje od: sierpień 2012; powierzchnia: 750m²

Ten Londyński super sklep, przez samych właścicieli zwany pieszczotliwie butikiem, szczyci się ofertą 6500 win i 4000 rodzajów innych alkoholi. Jak twierdzą odwiedzający, warto tam wpaść nawet, jeśli nie planujemy niczego kupować, to obowiązkowy punkt na mapie każdego miłośnika win, a odwiedziny przypominają raczej wizytę w winnicy niż w sklepie. Największe wrażenie robi naprawdę ekskluzywna kolekcja specjałów win i whisky z całego świata. Dostępne są pokoje do prywatnych degustacji. We wnętrzu użyto materiałów kojarzących się tradycyjnie z produkcją wysokiej jakości alkoholi, czyli miedzi, kilku rodzajów drewna dębowego, naturalnego kamienia i cegły. Oświetlenie nie grzeje pomieszczenia, za to pozwala pięknie wyeksponować luksusowy produkt.

Żródła

http://www.glamshops.ro/reviews/wine-republic-in-melbourne
http://www.glamshops.ro/reviews/vintry-fine-wines-custom-made-corian-store-fixtures

https://www.thewhiskyexchange.com/shops/londonbridge
http://www.hipgreece.com/the-second-oldest-bar-in-europe-is-in-athens.html
https://absinthdepot.de/pages/einkaufen
https://oakbarrel.com.au/

https://bottlehouseseattle.com/about/
https://www.noorbohandelen.dk/
https://www.universaldesignstudio.com/projects/hedonism-wines/

Źródła zdjęć:

http://www.glamshops.ro/reviews/vintry-fine-wines-custom-made-corian-store-fixtures
https://www.huffpost.com/entry/brettos-oldest-bar-in-athens_n_57767bfbe4b04164640f8d23
https://www.timeout.com/sydney/shopping/oak-barrel
https://www.tripadvisor.com.au/Attraction_Review-g255060-d12345466-Reviews-The_Oak_Barrel-Sydney_New_South_Wales.html
https://www.theinfatuation.com/seattle/reviews/bottlehouse
http://lovingdelight.blogspot.com/2012/08/bottlehouse.html?m=1
https://www.thrillist.com/venue/drink/seattle/bar/bottlehouse

https://balticsea.travel/experience/d/taste-moen
https://www.visitdenmark.fr/danemark/planifiez-votre-voyage/noorbohandelen-gdk615295
https://hedonism.co.uk/