Long Island Iced Tea – pogromca mocnych głów

Morbi vitae purus dictum, ultrices tellus in, gravida lectus.

TWÓRCA

Robert Rosebud Butt

KATEGORIA

koktajl klasyczny, long drink,
Contemporary Classic (wg. IBA)

POZIOM TRUDNOŚCI

Podstawowy

SOCIAL

alkoholopedia.pl
T

rudno uwierzyć, że napój przygotowywany z czterech mocnych trunków (ginu, tequili, wódki i rumu!), triple seca, coli, soku wyciśniętego z cytryny lub limonki oraz odrobiny syropu cukrowego może smakować dobrze i zachowywać balans. Long Island Iced Tea przeczy w tej kwestii zdrowemu rozsądkowi (smakuje bowiem dość niewinnie) i dlatego należy bardzo uważać, gdy korci nas zamówienie na imprezie następnej kolejki.

Historia

W 1919 roku w Stanach Zjednoczonych wprowadzono w życie 18. poprawkę do Konstytucji, która zakazywała importu, produkcji i sprzedaży alkoholu. Takie prawo nazywamy prohibicją, a jej celem było – przynajmniej według oczekiwań rządu – utemperowanie napływających z Europy imigrantów, często nadużywających alkoholu i w konsekwencji oddających się drobnej przestępczości. Co prawda nie zakazano spożywania alkoholu, jednak utrudnienie dostępu do niego miało z pomieszanej, trudno asymilującej się społeczności uczynić nobliwych, przestrzegających prawa i obyczajów zasymilowanych obywateli USA. Jakże wielkie było zdziwienie władz państwa, gdy w konsekwencji narodził się czarny rynek, a wraz z nim gangi bimbrownicze, produkujące koszmarnej jakości trunki we właściwie wszystkich miastach w kraju oraz znakomicie zorganizowane grupy przestępcze, trudniące się przemytem alkoholu zza oceanu. 

Policja – gdy akurat nie przymykała okaz na nielegalną działalność dzięki kosmicznym łapówkom od bogacących się błyskawicznie mafiosów – podejmowała nierówną walkę i praktykowała naloty na bary, nocne kluby i lokale rozrywkowe, próbując przyłapać dystrybuujących zakazane napoje przestępców, na co zarówno sprytni bywalcy, jak i pracownicy lokali błyskawicznie znaleźli nie jedną odpowiedź. Wystarczyło na przykład miksować napoje w taki sposób, aby alkohol nie wyglądał na pierwszy rzut oka jak alkohol, co doprowadziło do olbrzymiego wzrostu popularności koktajli.

Jedna z wersji historii Long Island Iced Tea sugeruje, że właśnie w okresie prohibicji popularne było dodawanie odrobiny coli do mieszanych ze sobą w dość losowych proporcjach z braku wielkiego wyboru rozmaitych mocnych alkoholi, aby tylko zmienić kolor napoju i zmylić policję. Faktem jest, że zgodnie z nazwą omawiany tu mocny imprezowy wspomagacz wygląda zupełnie jak niewinna mrożona herbata.

Wiemy jednak, że wykorzystanie odrobiny cytryny i coli w czasach prohibicji było zaledwie inspiracją dla faktycznego autora Long Island Iced Tea – koktajl jest na tyle młody, byśmy mogli dość dokładnie prześledzić jego pochodzenie. Po raz pierwszy ten napój dla mocnych głów stworzył w 1972 roku barman z położonego na wyspie Long Island zajazdu Oak Beach Inn, Robert Rosebud Butt. Przygotował go specjalnie na konkurs, który wyłonić miał najlepszego nowego drinka, zawierającego likier triple sec. Piaszczyste plaże Long Island, której flagowym koktajlem błyskawicznie stał się efekt konkursowej pracy Rosebuda, to popularny kierunek weekendowych letnich wypadów przede wszystkim dla mieszkańców pobliskiego Nowego Jorku (dzielnice Brooklyn i Queens są położone na tej położonej na wschód od Manhattanu wyspie). Gdy tylko Long Island Iced Tea została spopularyzowana w plażowych barach i hotelach tej wakacyjnej okolicy, za chwilę była także dobrze znana w nowojorskich lokalach, a następnie w całych Stanach Zjednoczonych.

CIEKAWOSTKI

 • Choć za ojczyznę tego koktajlu uznaje się – zgodnie z nazwą – wyspę Long Island, a Bob Butt to jego oficjalny ojciec, miasteczko Kingsport w stanie Tennessee próbuje obalić tę genezę. Według lokalnie powtarzanej opinii składający się z aż pięciu rodzajów mocnego alkoholu (wersja spod Nowego Jorku jest od niej uboższa o amerykańską whiskey), syropu klonowego oraz soku z limonki miks sporządził już w latach 20. XX wieku Charles Bishop, znany jako Old Man Bishop.
 • Na całym świecie popularne są wariacje na temat Long Island Iced Tea, w których składniki są nieznacznie modyfikowane, by nadać koktajlowi lokalnego kolorytu. Na przykład Tokio Iced Tea to niemal ten sam przepis – colę podmieniamy jedynie na dowolny cytrynowy napój gazowany, a triple sec zastępuje nam japoński likier Midori. Long Beach Iced Tea natomiast otrzymamy, gdy zamiast coli użyjemy soku żurawinowego.

GALERIA ZDJĘĆ

Rurka jest w serwowaniu Long Island Iced Tea o tyle istotna, że pijąca ten koktajl osoba może chcieć przemieszać nierównomiernie rozkładający się w długim drinku alkohol, gdy lód nieco się rozpuści.

Long Island Iced Tea nauczy nas przygotowywać sam jego twórca, Bob Rosebud Butt:

POTRZEBNE BĘDĄ:

SKŁADNIKI:

 • 15 ml wódki

 • 15 ml ginu

 • 15 ml tequili

 • 15 ml rumu

 • 15 ml triple seca

 • 30 ml soku z limonki lub cytryny

 • 20 ml syropu cukrowego

 • odrobina coli do dopełnienia szklanki

 • lód

GARNISH:

 • plaster cytryny

SPRZĘT:

 • szklanka typu Collins lub highball

 • miarka barmańska
 • łyżka barmańska

INSTRUKCJA PRZYGOTOWANIA
 • Do wypełnionej lodem szklanki wlewamy gin, wódkę, tequilę, rum oraz triple sec.
 • Dopełniamy szklankę colą, by zabarwiła nasz koktajl na kolor herbaciany.

 • Mieszamy od dna ku górze długą barmańską łyżką i dekorujemy plasterkiem cytryny. Gotowe! Uwaga na głowę!

SZTUKA ŁĄCZENIA SMAKÓW

Obfitujący w alkohol koktajl o lekkim, colowo-cytrynowym smaku, jakim jest Long Island Iced Tea, wymaga dobrego podkładu. Ponieważ niewiele jest bardziej amerykańskich napojów alkoholowych, niż ten właśnie drink, tamtejsze treściwe, mięsne potrawy znakomicie sprawdzą się jako to, co powstrzyma nas przed nagłą utratą pionu. Przykładem mogą być burgery, tradycyjne barbecue czy długo pieczone żeberka. Także kurczak w chrupiącej panierce powinien mieć dość tłuszczu, by osłonić nasz żołądek przed zwodniczym działaniem mieszanki pięciu czterdziestoprocentowych trunków.

INFORMACJE DODATKOWE
 • Typ: koktajl klasyczny, long drink, Contemporary Classic (wg. IBA)
 • Czas przyrządzenia: 2 minuty
 • Kalorie : 230
 • Wielkość drinka: 140-160 ml

 • Zawartość alkoholu: 22%

 • Koszt Składników: 10

 • Cena w knajpie : 15-28 zł

UWAGI I SUGESTIE

Ponieważ w Long Island Iced Tea mieszamy wiele alkoholi, które w efekcie tracą swoje cechy charakterystyczne na rzecz mocnego, lecz szalenie łagodnego w smaku koktajlu, przypominającego soft drinka, nie musimy korzystać z alkoholi z najwyższej półki, zapewniających niepowtarzalne i interesujące doznania sensoryczne. Zdecydowanie postawmy za to na dobre, aromatyczne cytryny o cienkiej skórce i niewielkiej ilości albedo w stosunku do miąższu (takie są najkwaśniejsze i dają najwięcej smaku) oraz colę którejś z wiodących marek.

Podziel się tym przepisem

https://www.diffordsguide.com/cocktails/recipe/1190/long-island-iced-tea-cocktail
https://en.wikipedia.org/wiki/Long_Island_iced_tea
https://iba-world.com/

Zdjęcie tytułowe wykorzystane także w galerii zdjęć od Ville Säävuori na licencji CC BY-SA 2.0
Long Island Iced Tea z białą rurką i ozdobnym mieszadełkiem od Melvinnnnnnnnnnn (FN2187) na licencji CC BY-SA 2.0
Long Island Iced Tea z cząstkami limonki zamiast cytryny od SoQ錫濛譙 na licencji CC BY-NC-ND 2.0
Dwie szklanki pełne Long Island Iced Tea od Guillermo Ruiz na licencji CC BY-NC-ND 2.0
Soczysty burger od J. Annie Wang na licencji CC BY-NC-ND 2.0
Mięsa i warzywa pieczone na grillu od taminator na licencji CC BY-NC-ND 2.0
Żeberka od stu_spivack na licencji CC BY-SA 2.0
Kurczak smażony w glazurze od Vee Satayamas na licencji CC BY 2.0

Subskrybuj & Darmowy e-book z przepisami na drinki

  Nie spamujemy. Zawsze możesz się wypisać.