Mojito – kubańskie orzeźwienie

Morbi vitae purus dictum, ultrices tellus in, gravida lectus.

TWÓRCA

bez wątpienia Kubańczyk

KATEGORIA

highball,
Contemporary Classic (wg. IBA)

POZIOM TRUDNOŚCI

Podstawowy

SOCIAL

alkoholopedia.pl
M

ojito to – obok Cuba Libre – najbardziej znany drink na bazie rumu. Ze względu na proporcję mocnego alkoholu wobec gazowanej wody, stanowiącej w koktajlu rozcieńczalnik, ta miętowo-cytrynowa, orzeźwiająca kompozycja należy do grupy long drinków w typie highball. Jego nazwa to pieszczotliwe zdrobnienie od mojo, czyli sos lub – co jeszcze bardziej adekwatne do osiąganych przy jego spożyciu efektów – od czasownika mojar, czyli nawodnić/namoczyć. Wśród najsłynniejszych fanów Mojito warto wspomnieć o Ernescie Hemingwayu i Jamesie Bondzie – do historii kina przeszła już scena, w której drugi z wymienionych panów proponuje ten właśnie koktajl Halle Berry, która chwilę wcześniej wynurzyła się z oceanu i wciąż ociekając wodą weszła do plażowego baru.

Historia

Nie ma pewności, kto konkretnie postanowił zmieszać składniki, które tworzą Mojito – nazwisko tej osoby znikło na kartach historii. Jest jednak niemal pewne, że faktycznie na Kubie sporządzono je po raz pierwszy i to tam rozlała się pierwsza fala jego popularyzacji. Istnieje legenda, w ramach której najsłynniejszy pirat, Sir Francis Drake, miał przybić do Hawany, by splądrować ją z całego złota, jednak rabunek nie doszedł do skutku – jego załogę zmógł szkorbut i dyzenteria. Rdzenni mieszkańcy, południowoamerykańscy Indianie, pochylili się z troską nad morskimi wilkami – gdyż wbrew obiegowej opinii piraci byli lubianą przez prosty pracujący lud społecznością i najbiedniejsi często witali ich z szeroko otwartymi ramionami, nie mając się czego obawiać z ich strony – i postawili chorych na nogi mieszanką lokalnej aguardiente (ówczesny odpowiednik dzisiejszego rumu, wyrabiany z wykorzystaniem prymitywnej aparatury destylacyjnej) z limonkami i miętą. Ziarnem prawdy w tej opowieści jest chociażby fakt, że zawarta w cytrusach witamina C faktycznie zapobiega szkorbutowi, mięta ma potwierdzony naukowo dobroczynny wpływ na układ trawienny, zaś jeśli chodzi o mocny alkohol – działa on bakteriobójczo i przyjmowany w niewielkich ilościach reguluje pracę układu trawiennego.

Do popularyzacji drinka od momentu jej założenia w połowie XIX wieku nieustannie dokłada swoją cegiełkę najsłynniejszy producent rumu na świecie – firma Bacardi. W drugiej połowie XX wieku kampanie marketingowe koncernu wykreowały słuszne przekonanie, że Mojito może zrobić w domu absolutnie każdy, a wypicie go nawet w najmniej wakacyjnych okolicznościach przeniesie degustującego prosto na słoneczną, karaibską plażę.

CIEKAWOSTKI

  • W badaniu gustów alkoholowych Europejczyków Mojito okazało się być ulubionym drinkiem Brytyjczyków i Francuzów.

  • W hawańskim barze La Bodeguita del Medio na ścianie wisi podpisana podobno przez Ernesta Hemingwaya serweta z inskrypcją sugerującą, że to właśnie ten lokal odwiedzał, by wypić Mojito. Jednak nie wszyscy biografowie słynącego z zamiłowania do alkoholu i cygar autora zgadzają się co do tego, że podpis jest oryginalny.

GALERIA ZDJĘĆ

Mojito to napój tak wakacyjny i niezobowiązujący w swej prostocie, że na ogrodowej imprezie można podać go w wysokich plastikowych kubkach (najlepiej, oczywiście, wielokrotnego użytku), które nie potłuką się i nie uczynią trawnika czy tarasu niebezpiecznym dla bosych stóp.

Patryk Le Nart z Międzynarodowej Szkoły Barmanów i Sommelierów pokaże, jak przygotować (i zmodyfikować) Mojito:

POTRZEBNE BĘDĄ:

SKŁADNIKI:

  • 40 ml rumu
  • ½ limonki, pociętej na duże kawałki
  • garść listków świeżej mięty

  • 2-3 płaskie łyżeczki brązowego cukru

  • woda gazowana
  • lód

GARNISH:

  • listek mięty

SPRZĘT:

  • szklanka typu highball lub collins
  • miarka barmańska
  • tłuczek barmański

  • kruszarka do lodu lub blender o dużej mocy
INSTRUKCJA PRZYGOTOWANIA
  • Kruszymy lód w kruszarce lub blenderze.

  • W wysokiej szklance typu highball lub collins umieszczamy pokrojoną w cząstki limonkę i cukier.

  • Rozgniatamy je lekko tłuczkiem i dodajemy miętę, pamiętając o pozostawieniu jednego listka do dekoracji.

  • Delikatnie zgniatamy zawartość ponownie, ale tak, aby nie rozdrobnić za mocno ziół – zbyt mocno podarte, małe farfocle wyglądają w drinku nieatrakcyjnie i zapychają słomkę w trakcie picia!

  • Na zmiażdżone składniki wykładamy kruszony lód do ok. ¾ wysokości szklanki i wlewamy 40 ml rumu.

  • Dopełniamy gazowaną wodą i dodajemy jeszcze trochę kruszonego lodu, który może wręcz wystawać lekką kopułą ponad krawędź szklanki.

  • Dekorujemy pozostawionym wcześniej listkiem mięty. Możemy już wziąć pierwszy łyk pysznego, wakacyjnego orzeźwienia!

SZTUKA ŁĄCZENIA SMAKÓW

Cytrynowy, orzeźwiający smak idealnie podkreśli smak owoców morza pozbawionych nadmiaru dodatków. Patera usmażonych krótko czy zgrillowanych krewetek, langustynek i małych morskich rybek w rodzaju sardynek z solą i cytryną to idealne połączenie z tym kubańskim drinkiem. Rybne i mięsne tacos z lekko pikantnymi salsami, złagodzonymi dodatkiem śmietany czy guacamole również zyskają, gdy popijemy je Mojito. Napój ten znakomicie resetuje paletę kubków smakowych pomiędzy kolejnymi kęsami wyrazistego jedzenia np. ryb i białych mięs w tradycyjnych dla japońskiej kuchni glazurach w stylu teriyaki czy kabayaki.

INFORMACJE DODATKOWE
  • Typ: highball, long drink, Contemporary Classic (wg. IBA)

  • Czas przyrządzenia: 5 minut

  • Kalorie : 160
  • Wielkość drinka: 200 ml

  • Zawartość alkoholu: 13%

  • Koszt Składników: 7 zł
  • Cena w knajpie : 12-25 zł

UWAGI I SUGESTIE

Ponieważ sama nie dysponuję kruszarką ani wystarczająco mocnym blenderem, korzystam z patentu z młotkiem: kostki lodu umieszczam w grubym, czystym worku z grubej folii (np. takim do mrożenia produktów spożywczych), owijam go w ściereczkę kuchenną, kładę zawiniątko na drewnianej desce i uderzam młotkiem do uzyskania pożądanego rozdrobnienia.

Uwaga na gorycz, jaką skrywa limonka! Aby gorzkie, niepożądane nuty nie przedostały się do drinka, warto dwoma skośnymi cięciami noża pozbyć się białych włókien, stanowiących serce owocu, a przy miażdżeniu tłuczkiem naciskać raczej na miąższ, niż na skórkę.

Podziel się tym przepisem

https://tastecocktails.com/the-mojitos-kit-august-2015/

https://en.wikipedia.org/wiki/Mojito

https://www.diffordsguide.com/encyclopedia/429/cocktails/mojito-cocktail

Zdjęcie tytułowe od California Bakery na licencji CC BY-NC-ND 2.0

Szklanka mojito w towarzystwie tłuczka, szczypty cukru i limonek od Michael Körner na licencji CC BY-NC-ND 2.0

Trzy szklanki od California Bakery na licencji CC BY-NC-ND 2.0

Mojito w szklance typu Collins od Personal Creations na licencji CC BY 2.0

Składniki na Mojito od Edsel Little na licencji CC BY-SA 2.0

Mojito na tle zachodu słońca od Marcos Casado na licencji CC BY-SA 2.0

Patera grillowanych owoców morza od denAsuncioner na licencji CC BY-ND 2.0

Rybne tacos od annieseats na licencji CC BY-NC-ND 2.0

Makrela w glazurze teriyaki od Girl Interrupted Eating na licencji CC BY 2.0

Subskrybuj & Darmowy e-book z przepisami na drinki

    Nie spamujemy. Zawsze możesz się wypisać.