World’s Best Vineyards to organizacja zrzeszająca niemal 500 ekspertów – enologów, podróżników, krytyków kulinarnych, pisarzy – raz w roku dokonujących wyboru 50 najciekawszych winnic, które rekomendują jako cel turystycznych wojaży. Produkowane w nich znakomite wina nie są jedynym aspektem, na jaki jurorzy zwracają uwagę w trakcie głosowania. Liczy się także piękna architektura, znakomite jedzenie, towarzyszące degustacji, a także bajeczne krajobrazy i wyjątkowa dbałość o jak najlepsze doświadczenie odwiedzających je gości. Poniżej prezentujemy top 10, wyłonione w minionym roku 2020. Może któraś z nich okaże się wymarzoną wakacyjną destynacją na 2021 rok dla jakiejś tęskniącej do podróżowania niespokojnej duszy?

10. VIK Vinery – Chile

Winnica założona około 150 kilometrów na południe od stolicy Chile przez małżeństwo Norwegów zajmuje powierzchnię ponad 4300 hektarów. Sadząc tam pierwsze krzewy w 2004 roku, Alexander i Carrie Vik mieli wielkie marzenie: stworzyć chilijskie wino, które jakością i wyjątkowością bez wstydu i fałszywej skromności będzie mogło mierzyć się z najlepszymi winami świata. Wygląda na to, że są na dobrej drodze do jego spełnienia. Jednak nie tylko wspaniałe czerwone wina w stylu Bordeaux, oparte przede wszystkim o szczepy cabernet sauvignon i carmenère, przyciągają odwiedzających w to miejsce z bajki. Zaprojektowane przez znakomitych designerów przestrzenie hotelowe i SPA, a także szklane apartamenty wciśnięte w łagodne górskie zbocza, niezakłócające swą przezroczystą konstrukcją naturalnego piękna okolicy, czynią z degustacji lokalnych wyrobów (nie tylko alkoholowych) iście królewskie doświadczenie.

9. Antinori nel Chianti Classico – Włochy

Już z nazwy łatwo wywnioskować, że aby odwiedzić to niesamowite miejsce, za cel podróży obrać powinniśmy słoneczną Toskanię. Historia działalności winiarskiej rodziny Antinori sięga roku 1385 roku, kiedy Giovanni di Piero Antinori został członkiem Florenckiej Gildii Producentów Wina. Dziś już 26 pokolenie jego potomków kultywuje tradycyjne oddanie uprawie winorośli i tworzeniu najdoskonalszych kompozycji z jej owoców. Antinori nel Chianti Classico to klejnot w koronie wśród winnic należących do tej rodziny. Degustacja produkowanego w niej szlachetnego toskańskiego wina jednej z najstarszych apelacji na świecie, chronionej restrykcyjną włoską normą DOCG, to nie jedyna atrakcja tego miejsca. Antinori założyli w placówce centrum sztuki, gdzie odbywają się koncerty, wernisaże i spotkania z twórcami, a na stałe prezentowana jest w nim kolekcja, która od XIV wieku powstawała pod mecenatem kolejnych pokoleń winiarzy. Oprawa architektoniczna tego miejsca jest bardzo nowoczesna, lecz zrównoważona i zarówno bryłą, jak i materiałami wykończenia nie przytłacza piękna krajobrazu, a nawet się weń wtapia – trzykondygnacyjny budynek z imponującymi, zewnętrznymi schodami spiralnymi jest w większości ukryty we wnętrzu porośniętego winoroślą wzgórza.

8. Quinta do Crasto – Portugalia

Dzięki idealnej równowadze słonecznej pogody, idealnie obfitych deszczów i doskonałego w zakresie magazynowania wody i składników mineralnych łupkowego podłoża w portugalskim regionie, położonym wzdłuż rzeki Douro, tradycja produkcji wina sięga czasów Cesarstwa Rzymskiego. Quinta do Crasto to winnica położona na zboczach doliny, którą płynie Douro i trzeba przyznać, że widok z położonego 600 metrów na 130 hektarów porośniętych winoroślą tarasów zapiera dech w piersiach. W najwyższym punkcie stoi ponad 100-letni dom z zachwycającym, nagrodzonym prestiżową architektoniczną Nagrodą Pritzkera basenem typu infinity, dającym złudzenie, że wodospadem spływa wprost do rzeki. Na okalającym go tarasie możemy skosztować specjałów winnicy – win czerwonych i białych z apelacji Alto Douro, ale także znakomitego porto.

7. Château Smith Haut Lafitte – Francja

Prowadzona przez Florence i Daniela Cathiardów winnica Château Smith Haut Lafitte położona jest na lewym brzegu rzeki Gironde w jednym z najsłynniejszych i najszlachetniejszych francuskich regionów winiarskich – Bordeaux. Na terenie olbrzymiej posiadłości, porośniętej winoroślą, ustępującą miejscami monumentalnym nowoczesnym rzeźbom z kolekcji właścicieli, oprócz winnicy znajduje się także luksusowy hotel Les Sources de Caudalie ze SPA, w którym można spróbować między innymi zabiegów z zakresu winoterapii, a także restauracja odznaczona dwiema gwiazdkami Michelin. Powstają tu oznaczone najwyższym wyróżnieniem cru classé wina apelacji Graves AOC, będące tej apelacji doskonałą definicją. Wina czerwone są tak ciemne, że niemal czarne, skoncentrowane i gęste w smaku, co wynika ze zdecydowanej przewagi cabernet sauvignon w kupażu. Białe zaś – w pierwszej chwili w nosie kwiatowe i cytrusowe – gdy dać im chwilę na napowietrzenie, pokazują paletę mineralną z nutami lukrecji, orzeźwiająco gorzkiej cytrynowej skórki, a nawet drewna płonącego w kominku.

6. Bodegas de los Herederos del Marqués de Riscal – Hiszpania

Mijając średniowieczną miejscowość Elciego, położoną w hiszpańskim regionie winiarskim Rioja Alavesa, już z oddali zobaczyć możemy absolutnie szaloną konstrukcję, wyglądającą jak skłębione, kolorowe wstążki, które wiatr przywiał do pięknego, zabytkowego miasteczka na tle łagodnych zboczy gór kraju Basków. To zaprojektowany przez jednego z najsłynniejszych architektów XX wieku, Franka Gehry’ego, hotel, będący częścią najstarszej winnicy w regionie – Bodegas de los Herederos del Marqués de Riscal. Skryci w cieniu fikuśnych wstążek z giętego tytanu, możemy skosztować tutejszego wina, zjeść specjały baskijskiej kuchni w uhonorowanej gwiazdką Michelin restauracji Gastronomic albo dać się rozpieścić winoterapeutycznym zabiegom w SPA Caudalie. Wszystkie te luksusy blakną jednak w oczach prawdziwych koneserów wina, gdy zejdziemy do ciemnych, zakurzonych i w porównaniu z tym, co nad ziemią – pozornie mało atrakcyjnych piwnic winnicy. Znajduje się tam imponująca biblioteka: przechowywana w niej bezcenna kolekcja zawiera butelkę każdego wyprodukowanego w Bodegas Marqués de Riscal rocznika od 1862 roku.

5. Robert Mondavi Winery – USA

Pierwsze winogrona w położonej w dolinie Napa winnicy To Kalon (podobno w języku rdzennych mieszkańców regionu określenie to oznacza miejsce niesłychanie piękne) Robert Mondavi zebrał w 1966 roku. Jego marzeniem było wówczas stworzenie kalifornijskiego wina, którego nie zawstydziłyby porównania z najlepszymi winami z Francji. Ten cel można dziś uznać za zrealizowany, a dodatkowo w ciągu czterdziestu lat rozwijania działalności Mondaviemu udało się połączyć miłość do wina, sztuki i spokojnego, szczęśliwego życia w kompletną filozofię, której dziś enofile zwiedzający pozostawioną przez niego, wciąż prężnie rozwijającą się posiadłość, mogą doświadczyć na własnej skórze. Spacery po winnicy i odbywające się w małych grupach degustacje, połączone z czterodaniowym foodpairingiem odbywają się w otoczeniu dzieł sztuki z kolekcji pozostawionej przez sławną w Stanach Zjednoczonych mecenaskę sztuki i filantropkę, żonę Roberta – Margit Mondavi.

4. Montes – Chile

Finca de Apalta to winiarnia rodziny Montes, otoczona setkami hektarów wzgórz, obsadzonych szczepem carmenère i dziewiczymi połaciami roślinności, chronionymi przez właścicieli. W piwnicach tego miejsca beczki z najdoskonalszymi chilijskimi kupażami słuchają chorałów gregoriańskich, a cała architektura i zewnętrze są precyzyjnie rozplanowane według zasad starożytnej chińskiej teorii fengshui. Czy w tym szaleństwie jest metoda można przekonać się odwiedzając ten kompleks, który dzięki wykorzystaniu naturalnych materiałów do jego budowy i oszczędności formy samej bryły, niemal całkowicie wtapia się wizualnie w otoczenie, kryjąc się w cieniu bezkresu okalającej go przyrody. Oceny ekspertów mówią jednak same za siebie: pod czujnym okiem Aurelia Montesa, nadzorującego produkcję, właśnie w tej winnicy spośród wszystkich położonych w dolinie Colchagua, powstaje jedno z najczęściej nagradzanych chilijskich win – Montes Alpha M.

3. Domäne Wachau – Austria

Wachau to odcinek doliny Dunaju w Austrii, gdzie rzeka przez miliony lat utorowała sobie dogodną drogę przez łagodne wzniesienia, tworząc tak zwany przełom. Wijąca się w dolinie między wzgórzami wstążka w połączeniu z okalającymi ją połaciami zieleni, upstrzonymi perełkami architektury kolejnych epok, licząc od samego średniowiecza, stwarza okolicę tak piękną, że w 2000 roku dolina Wachau trafiła na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Na wysokości jednego z ostrych zakrętów Dunaju, przy miejscowości Dürnstein, przycupnął barokowy, wybudowany w 1719 roku pałac, w którym mieszczą się piwnice uznanej w opisywanym rankingu za najlepszą w Europie winnicy Domäne Wachau. Otoczona jest rozległymi plantacjami, gdzie uprawiany jest tradycyjny dla regionów austriackich grüner veltliner (ok. 80% powierzchni) i riesling. Ich znakomita jakość wynika między innymi z konstrukcji tarasów, które porasta winorośl (są usypane jedynie z zastanych na miejscu surowców, bez żadnych spoiw w rodzaju cementu), olbrzymiej wagi, jaką zarządzający przybytkiem dwaj enolodzy – Roman Horvath i Heinz Frischengruber – przywiązują do bioróżnorodności upraw i poszanowania tradycyjnej, niezmechanizowanej pracy z winoroślą, ale również czynników całkowicie zewnętrznych i niepowtarzalnych nigdzie indziej na świecie, jakimi są łagodny klimat i wysoko mineralne gnejsy, tworzące podłoże, odkryte przez upartą, drążącą sobie koryto w kolejnych warstwach granitu, tworzącego tu niegdyś góry.

2. Bodega Garzón – Urugwaj

Urugwaj to kraj, o którym coraz więcej słychać w świecie wina. Położony jest na podobnej szerokości geograficznej, co takie potęgi, jak Australia, Nowa Zelandia, RPA, a także najistotniejsze regiony winiarskie w Chile i Argentynie, nic więc dziwnego, że dysponując idealnymi warunkami klimatycznymi idzie w ich ślady, stając się coraz większym graczem w tej branży. Perłą w koronie tamtejszych winnic, uznaną za Winnicę Roku 2018 w regionie Nowego Świata przez prestiżowy i popularny magazyn Wine Enthusiast, jest położona około 40 kilometrów od wybrzeża Atlantyku Bodega Garzón. Zarządzający nią Alberto Antonini najbardziej skupia się na flagowym urugwajskim szczepie, zyskującym coraz większą popularność, czerwonym tannat, jednak nie boi się rzadko spotykanych w tych okolicach szczepów europejskich, z których wymienić warto chociażby petit verdot, albariño czy cabernet franc, które również porastają winnice okalające centralny kompleks nowoczesnych budynków z tarasami, gwarantującymi zapierające dech w piersiach widoki i znakomitą restauracją z lokalną kuchnią, idealnie dopasowaną do degustacji wybornych win prosto z piwnic Bodegi.

1. Zuccardi Valle de Uco – Argentyna

Nie próbuj stworzyć wina doskonałego, lecz takie, które opowie o miejscu, regionie. To słowa Sebastián Zuccardiego, właściciela winnicy Zuccardi, położonej w argentyńskiej dolinie Uco, około 50 kilometrów na wschód od granicy z Chile. Jego dziadek zasadził w tej okolicy pierwsze winne latorośle w 1963 roku i od tamtej pory rodzina do dziś dokłada starań, by w wytwarzanych winach jak najprecyzyjniej zamknąć terroir położonych na wysokości 1100 m.n.p.m. 42 hektarów ziemi, otoczonych objęciami najwyższych ośnieżonych szczytów Andów. Nowy budynek, w którym od 2016 roku wytwarzane jest wino, jest architektonicznym manifestem zgody z naturą: został zbudowany jedynie z surowców dostępnych w niedalekiej okolicy – kamieni, piasku i wody z ziemi i pobliskiej rzeki Tunuyán. Wino powstaje w specjalnych tankach w kształcie stągwi, skonstruowanych z neutralnego cementu, niezawierającego żywic epoksydowych, którym wykończone są też wszystkie wnętrza. Traktowane z wielkim szacunkiem dla naturalnych procesów, uprawiane w winnicy nazwanej Piedra Infinita (Kamień Nieskończoności) szczepy malbec, cabernet franc, bonarda i tempranillo, przemieniają się w butelkach opuszczających Zuccardi Valle de Uco w historię o aluwialnych ziemiach, 250 słonecznych dniach w roku i wielkiej miłości i cierpliwości ludzi, którzy o nie dbają.

Żródła zdjęć

Zdjęcia z VIK Winery od rsepulveda na licencji CC BY-NC-SA 2.0

Zdjęcia z Antinori nel Chianti Classico od Melodia del Vino na licencji CC BY-NC-SA 2.0

Zdjęcia z Château Smith Haut Lafitte od AmiCalmant na licencji CC BY-NC-SA 2.0

Bodegas de los Herederos del Marqués de Riscal widziane z zewnątrz od Wojtek Gurak na licencji CC BY-NC 2.0

Sklep przy Bodegas de los Herederos del Marqués de Riscal od juantiagues na licencji CC BY-SA 2.0

Beczki w Bodegas de los Herederos del Marqués de Riscal od Roderich Kahn na licencji CC BY-SA 4.0

Biblioteka Wina w piwnicach Bodegas de los Herederos del Marqués de Riscal od Pablo Monteagudo na licencji CC BY-NC-SA 2.0

Rzeźba kobiety na tle winnicy To Kalon przy Robert Mondavi Winery od dolceluxury na licencji CC BY-NC-ND 2.0

Kieliszki z winem oraz równe rzędy winorośli w intensywnym, kalifornijskim słońcu od KyllerCG na licencji CC BY-NC-SA 2.0

Rzeźba postaci w kształcie krzyża na tle Robert Mondavi Winery od Prayitno view na licencji CC BY 2.0

Jesienny krajobraz wokół winnicy Montes od ISENGARD na licencji CC BY-NC-ND 2.0

Wejście do winiarni w winnicy Montes od chrismar na licencji CC BY-NC 2.0

Zdjęcia zielonych upraw winorośli od Tjeerd na licencji CC BY 2.0

Domäne Wachau i piękne krajobrazy, rozciągające się wokół pochodzą z galerii na stronie internetowej winnicy.