Negroni – włoska klasyka o harmonijnych proporcjach

Morbi vitae purus dictum, ultrices tellus in, gravida lectus.

TWÓRCA

prawdopodobnie hrabia
Pascal Olivier de Negroni

KATEGORIA

aperitif, koktajl klasyczny,
The Unforgettable (wg. IBA)

POZIOM TRUDNOŚCI

Podstawowy

SOCIAL

alkoholopedia.pl
P

rawdopodobnie nie ma we Włoszech serwującego alkohol lokalu, w którym nie uda nam się zamówić Negroni. Zresztą każdy szanujący się barman powinien znać jego złotą proporcję, opartą o wzór 1:1:1 i być w stanie odtworzyć ją z zamkniętymi oczami. I choć nie jest to koktajl łatwy, uniwersalny i przyjazny dla początkujących, to grono zagorzałych fanów tej wytrawno-ziołowej, mocarnej mieszanki jest na tyle wierne, by drink ten plasował się na drugim miejscu zaraz po Old Fashioned w światowym rankingu popularności. Dominująca w nim gorycz znakomicie otwiera kubki smakowe na nowe doznania, co czyni z niego doskonały aperitif.

 

Historia

Koktajl ten ma według podręczników barmańskich z początków XX wieku ponad 100-letnią historię, w związku z czym bardzo trudno ustalić, kto dokładnie stworzył go po raz pierwszy. Według chętnie powtarzanej legendy w 1919 roku francuski generał, hrabia Pascal Olivier de Negroni, poprosił barmana we florenckiej Caffè Casoni (lokal istnieje do dziś, choć pod zmienioną nazwą), aby wzmocnił nieco dobrze już znany w tamtych czasach koktajl Americano. Barman spełnił życzenie znanego hulaki o ułańskiej fantazji i podmienił wodę sodową z oryginalnej receptury Americano na gin. Ponieważ wszyscy w mieście zapragnęli koktajlu hrabiego Negronii, nazwa przylgnęła do tej mieszanki i trwa przy niej do dziś. W dzisiejszej proporcji 1:1:1, uznanej za standardową przez International Bartenders Association, po raz pierwszy na papierze koktajl pojawił się w 1929 roku we francuskim poradniku barmańskim L’heure du Cocktail J.S. Brucarta.

CIEKAWOSTKI

 • Podobnie jak z doświadczaniem ostrości kapsaicyny z ostrej papryki, można niejako wyćwiczyć swoje podniebienie do czerpania przyjemności z gorzkiego smaku. Jeśli więc za pierwszym razem Negroni nam nie podeszło, bo gorycz zdominowała w naszych ustach wszystkie wspaniałe, ziołowe i słodkawe niuanse, dajmy temu koktajlowi drugą, a może nawet i trzecią szansę.

 • Negroni Week to szczególna akcja charytatywna, odbywająca się w ruchomym terminie (w 2021 roku będzie to 13-19 września). Ostatnio wzięło w niej udział ponad 12 000 lokali, serwujących alkohol na całym świecie i zebrano ponad 3 miliony dolarów. Celem jest przekazanie części dochodu z koktajlu Negroni wybranym organizacjom społecznym.

GALERIA ZDJĘĆ

Podobnie jak w przypadku Old Fashioned, najlepiej, byśmy do naszego Negroni pozyskali bardzo dużą, rozpuszczającą się powoli kostkę lodu.

Cara Devine z kanału Behind the Bar opowie trochę o historii i metodach przygotowywania Negroni:

POTRZEBNE BĘDĄ:

SKŁADNIKI:

 • 30 ml ginu
 • 30 ml słodkiego wermutu

 • 30 ml Campari (lub innego podobnego bittersa)

 • lód

GARNISH:

 • kilka centymetrów świeżo ściętej skórki pomarańczy

SPRZĘT:

 • szklanka typu Old Fashioned lub kieliszek koktajlowy

 • miarka barmańska
 • łyżka barmańska

 • szklanica barmańska

INSTRUKCJA PRZYGOTOWANIA
 • Umieszczamy gin, wermut i bitters w szklanicy.

 • Wypełniamy szklanicę lodem po brzegi i łyżką barmańską mieszamy, rysując nią okręgi jak najbliżej ścianek naczynia.

 • Gdy ścianki szklanicy staną się wyraźnie zimne, nasz koktajl powinien być już wystarczająco schłodzony. Przelewamy go przez sitko barmańskie do szklanki lub kieliszka, odcedzając lód, gdyż nie chcemy nadmiernie rozwodnić napoju.

 • Nad powierzchnią drinka zginamy na pół wcześniej przygotowaną pomarańczową skórkę, co naruszy jej strukturę i uwolni olejki eteryczne. Dekorujemy skórką szklankę i gotowe!

SZTUKA ŁĄCZENIA SMAKÓW

Wytrawno-ziołowa kompozycja, jaką jest Negroni, idealnie sprawdzi się w towarzystwie intensywnie słonej kontry na talerzu. W kuchni europejskiej doskonale sprawdzi się deska serów i długo dojrzewających wędlin, jeśli zainspirujemy się natomiast Azją, koktajl ten wspaniale podbije smak umami takich specjałów, jak warzywa, mięsa czy ryby w glazurze teriyaki, kobayaki czy hoisin.

INFORMACJE DODATKOWE
 • Typ: koktajl klasyczny, aperitif, The Unforgettable (wg. IBA)
 • Czas przyrządzenia: 3 minuty
 • Kalorie : 190
 • Wielkość drinka: 90 ml

 • Zawartość alkoholu: 24% (w zależności od stopnia rozcieńczenia)
 • Koszt Składników: 10

 • Cena w knajpie : 15-28 zł

UWAGI I SUGESTIE

Gdy podajemy Negroni w szklance typu Old Fashioned, możemy – podobnie jak w przypadku koktajlu, od którego ten rodzaj szkła wziął swoją nazwę – dodatkowo schłodzić je jedną bardzo dużą, powoli topniejącą kostką lodu. Nie należy natomiast wylewać go na drobny, pokruszony lód czy pojedyncze raczej niewielkie kostki ze standardowych, lodówkowych foremek, gdyż zamiast schłodzić, rozwodni to nasz napój i odbierze całą jego ziołowo-wytrawną esencjonalność.

Jeśli odkrojona do dekoracji pomarańczowa skórka ma sporo białego albedo po wewnętrznej stronie, należy położyć ją na płasko na blacie i ostrożnie wyciąć, aż zobaczymy wyraźne pomarańczowe prześwity. Albedo jest gorzkie, a w Negroni goryczy mamy pod dostatkiem.

Podziel się tym przepisem

https://en.wikipedia.org/wiki/Negroni
https://www.diffordsguide.com/g/1078/negroni-cocktail
https://iba-world.com/
https://www.vogue.com/article/negroni-week-recipes

Zdjęcie tytułowe od NwongPR na licencji CC BY-ND 2.0
Negroni stojące na barze na tle rozmytych światłem butelek od Wine Dharma na licencji CC BY 2.0
Dwie szklaneczki Negroni w towarzystwie orzechów, pomarańczy i czekolady od Malmaison Hotels na licencji CC BY-ND 2.0
Negroni na porcelanowym spodku od Adrian Scottow na licencji CC BY-SA 2.0
Negroni na serwetce od mariobonifacio na licencji CC BY-SA 2.0
Negroni z jedną olbrzymią kostką lodu, stojące na drewnianym stole na tarasie od Larry Vincent na licencji CC BY-NC-ND 2.0
Deska serów od PetitPlat – Stephanie Kilgast na licencji CC BY-NC-ND 2.0
Antipasti od Marco Verch Professional na licencji CC BY 2.0
Bakłażan w marynacie teriyaki od song zhen na licencji CC BY-NC-ND 2.0
Schab Hoisin od kae71463 na licencji CC BY 2.0

Subskrybuj & Darmowy e-book z przepisami na drinki

  Nie spamujemy. Zawsze możesz się wypisać.