Cosmopolitan – żurawinowy klasyk z serialu

Morbi vitae purus dictum, ultrices tellus in, gravida lectus.

TWÓRCA

nieznany

KATEGORIA

koktajl klasyczny, Daisy,
Contemporary Classic (wg. IBA)

POZIOM TRUDNOŚCI

Podstawowy

SOCIAL

alkoholopedia.pl

Ten intensywnie różowy koktajl powstaje w wyniku połączenia w shakerze wódki, triple seca i soku żurawinowego z dodatkiem wyciśniętej limonki. Choć wydawać by się mogło, że to nowoczesny wynalazek, ukochany przez stałych bywalców gejowskich klubów w San Francisco lat 70., dodatkowo spopularyzowany przez przebojowe amatorki nowojorskiego życia nocnego z przełomu XX i XXI wieku, pierwsze przepisy na Cosmo pojawiały się w podręcznikach barmańskich już niemal 100 lat temu. Dziś jego popularność nieco przygasła po prawie dwóch dziesięcioleciach, w trakcie których praktycznie nie wypadał on z pierwszej dziesiątki najchętniej zamawianych drinków, jednak wciąż nie ma porządnej karty koktajli bez Cosmopolitana.

Historia

Pierwszy przepis, zbliżony nazwą i kompozycją składników do współczesnego różowego krewnego, pojawił się w 1934 roku w publikacji Pioneers of Mixing at Elite Bars 1903–1933. Nosił on nazwę Cosmopolitan Daisy i przygotowywano go na bazie ginu, triple seca, soku z cytryny i syropu malinowego. Nic dziwnego, że koktajl ewoluował: w erze narodzin większości koktajli klasycznych wódka nie była szczególnie popularna na świecie i dopiero w drugiej połowie XX wieku zyskała swoich koneserów poza Europą Północną i Wschodnią, stając się także idealną, bardzo uniwersalną bazą drinków, wypierając powoli w nowych, uaktualnionych składach gin, whiskey czy brandy.

Stworzenie współczesnej wersji zawdzięczamy prawdopodobnie dwojgu nieznających się ludzi, pracujących w barach oddalonych od siebie o ponad 3000 kilometrów: Cheryl Cook z The Strand w Miami i Nealowi Murrayowi z Cork’n’Cleaver Steakhouse w Golden Valley. Oboje w podobnym czasie zaczęli częstować klientów miksem opartym na wódce i soku żurawinowym. Cheryl ochrzciła go Cosmopolitanem, gdyż jego różowy kolor podobny był do okładki czasopisma o takim właśnie tytule, zaś Neal wybrał tę nazwę by nadać koktajlowi światowego charakteru.

W innej wersji historii drink przywędrował do Nowego Jorku z tęczowego San Francisco w latach 80. jako kompozycja z wódki, soku cytrynowego i grenadyny. Przeformułować miał go pracujący w The Odeon na Broadwayu jako barman Toby Cecchini.

To nie wymienione nazwiska są jednak powszechnie znane czy kojarzone z Cosmopolitanem. Wszyscy natomiast znają główną bohaterkę serialu Seks w wielkim mieście, Carrie Bradshaw, którą zagrała Sarah Jessica Parker. Ciężko zliczyć, ile razy w ciągu 6 sezonów przygód czterech przyjaciółek z Nowego Jorku, spotykających się na lunche, drinki, małe popołudniowe plotki i wielkie huczne imprezy, któraś z nich (najczęściej właśnie Carrie) zamawiała Cosmo. Świat zakochał się w różowym koktajlu na dobre.

CIEKAWOSTKI

  • Nie tylko Carrie Bradshaw kochała Cosmo. Zanim HBO wypuściło słynny serial w 1998 roku wśród fanów tego koktajlu było wielu celebrytów. Zaliczała się do nich chociażby Madonna.

  • Gdy rodziła się koncepcja współczesnego Cosmopolitana, Absolut akurat wprowadził na rynek jedną ze swoich pierwszych wódek smakowych – Absolut Citron. Aby dodatkowo podbić owocowość w tym żurawinowym koktajlu, wielu barmanów już w latach 80. używało właśnie tej cytrusowej wersji zamiast neutralnej, białej wódki. Dziś także można spotkać się z takim twistem.

GALERIA ZDJĘĆ

Klasycznym przybraniem Cosmopolitana jest fantazyjnie zwinięty kawałek cytrynowej skórki lub cienki plasterek limonki.

Matt Barnett z Cointreau zaprezentuje, jak przyrządzić klasyczne Cosmo:

POTRZEBNE BĘDĄ:

SKŁADNIKI:

  • 40 ml wódki
  • 15 ml triple sec (np. Cointreau)
  • 15 ml świeżo wyciśniętego soku z limonki
  • 30 ml soku żurawinowego
  • lód

GARNISH:

  • kilka centymetrów skórki z cytryny

SPRZĘT:

  • kieliszek koktajlowy typu Martini
  • miarka barmańska
  • shaker

  • sitko barmańskie
INSTRUKCJA PRZYGOTOWANIA
  • Kieliszek koktajlowy chłodzimy np. wypełniając na chwilę lodem lub wstawiając do lodówki.

  • W shakerze umieszczamy wódkę, triple sec oraz soki – z limonki i żurawiny.

  • Wypełniamy shaker lodem, zamykamy i potrząsamy energicznie, by składniki dobrze się połączyły, a lód schłodził koktajl.
  • Przez sitko barmańskie przecedzamy nasze Cosmo z shakera do kieliszka.
  • Dekorujemy skórką z cytryny dokładnie pozbawioną białego, gorzkiego albedo. Gotowe!

SZTUKA ŁĄCZENIA SMAKÓW

Dobrym towarzystwem dla Cosmopolitana będą długo dojrzewające twarde sery w rodzaju cheddara, manchego czy – z polskiego podwórka – Rubin lub Bursztyn, ale również ser kozi z dodatkiem ziół. Koktajl krewetkowy będzie także nie tylko smacznym, ale też szalenie eleganckim połączeniem z żurawinowo-cytrusową kompozycją. Wędzone ryby i długo dojrzewające wędliny w rodzaju szynki serrano czy parmeńskiej także zyskają w asyście owocowo-alkoholowego miksu.

INFORMACJE DODATKOWE
  • Typ: koktajl klasyczny, Daisy, Contemporary Classic (wg. IBA)
  • Czas przyrządzenia: 5 minut
  • Kalorie : 160
  • Wielkość drinka: 100 ml
  • Zawartość alkoholu: 20%
  • Koszt Składników: 11 zł

  • Cena w knajpie : 12-25 zł

UWAGI I SUGESTIE

Warto poeksperymentować ze smakową bazą. Finlandia, Absolut, Cîroc – większość jakościowych, znanych na świecie marek wódki występuje w rozmaitych wersjach. Na początek polecamy sprawdzić żurawinę i dowolne cytrusy, które bez wątpienia dobrze zagrają z domyślnymi dla Cosmopolitana składnikami.

Podziel się tym przepisem

https://www.diffordsguide.com/encyclopedia/490/cocktails/collins-cocktails-recipes-and-history
https://en.wikipedia.org/wiki/Cosmopolitan_(cocktail)
https://www.liquor.com/articles/indispensables-cosmopolitan/

Ozdobione limonką Cosmo od Ralph Daily na licencji CC BY 2.0

Wakacyjne Cosmo w towarzystwie okularów przeciwsłonecznych od Peter Clark na licencji CC BY-NC 2.0

Cosmopolitan w zaparowanym z zimna kieliszku od Ashok Boghani na licencji CC BY-NC 2.0

Deska serów od Andrea Goh na licencji CC BY 2.0

Koktajl krewetkowy od Sheila na licencji CC BY NC ND 2.0

Talerz wędzonych ryb od T.Tseng na licencji CC BY 2.0

Subskrybuj & Darmowy e-book z przepisami na drinki

    Nie spamujemy. Zawsze możesz się wypisać.