Margarita – smak Meksyku
To najbardziej znany drink z tequilą w roli głównej, mieści się w kategorii “sour” a więc jest koktajlem kwaśnym. Niektórzy określają kategorię tego drinka jako “daisy”, a to dlatego, że popularny w latach 20. XX wieku koktajl o tej nazwie różnił się od Margarity jedynie alkoholem bazowym. W rzeczywistości smak Margarity balansuje na granicy słodyczy, którą zapewnia triple sec (zazwyczaj w postaci Cointreau) dodając również niuans w postaci smaku pomarańczy.
Serwowana zazwyczaj w lokalach z meksykańskim menu, oprócz klasyki, w wielu wersjach smakowych – wzbogaconych owocowymi musami – marakują, mango, hibiskusem, wiśnią i innymi.
Obowiązkowo na brzegu kieliszka powinien znaleźć się crust czyli otoczka z kryształków soli, czasem spotyka się w tej roli cukier, zwłaszcza w przypadku wersji z owocowymi musami.
Szczegółowa Historia
Pierwsza wzmianka o Margaricie pojawiła się w amerykańskiej lokalnej gazecie Moville Mail w lipcu 1936 roku, jako element wspomnienia wakacji autora artykułu w meksykańskiej Tijuanie. Drink został określony właśnie jako Tequila Daisy, a właściciel baru przyznał, że miks powstał przez omyłkowe dodanie do koktajlu tequili, zamiast innego składnika.
Krążą różne opowieści na temat powstania Margarity, ale faktem jest, że w 1937 roku, Brytyjczyk William J. Tarling w książce pełnej receptur na drinki umieścił przepis na koktajl Picador o składnikach identycznych jak przy Margaricie. Szesnaście lat później ten sam skład ze znanym nam już damskim imieniem został opublikowany w magazynie dla gentlemanów Esquire. Wiele osób przypisywało sobie opracowanie receptury lub choćby nadanie miksturze imienia.
CIEKAWOSTKI
W 1945 roku marka tequili Jose Cuervo była reklamowana sloganem “Margarita: To coś więcej niż imię dziewczyny”
Pojawia się w 2007 roku jako kobiecy faworyt (według magazynu Cheers)
GALERIA ZDJĘĆ
Margarita jest popularna nie tylko w wersji klasycznej, obecnie cieszą się zainteresowaniem jej bajecznie kolorowe warianty z musami owocowymi, fantazyjnie przyozdobione, a nawet w wersji na ostro, z papryczkami jalapeño,
Krótki instruktarz przygotowania naszego drinka:
POTRZEBNE BĘDĄ:
SKŁADNIKI:
- 2 części np. 50 ml – tequili reposado
- 1 część np. 25 ml – triple sec (w tej roli Cointreau, Grand Marnier lub inny likier tego typu)
- 1 część np. 25 ml – soku z limonki, ewentualnie z cytryny
- 4-5 kostki lodu
GARNISH:
Plasterek limonki lub cytryny albo twist ze skórki cytrusa
- Krusta z soli (cukier dla słodszej wersji)
SPRZĘT:
- Kieliszek typu margarita lub old-fashioned
- Miarka barmańska
- Shaker
- Sitko barmańskie
INSTRUKCJA PRZYGOTOWANIA
- Przygotowujemy krustę: krawędź kieliszka lub szklanki przecieramy sokiem z limonki, następnie na talerzyk sypiemy nieco soli i w niej zanurzamy zwilżony rant naczynia.
- Do shakera wrzucamy kostki lodu oraz wlewamy sok z limonki, tequilę i triple-sec.
- Potrząsamy shakerem energicznie, aż poczujemy, że naczynie mocno się ochładza.
- Wlewamy miksturę do kieliszka, odcedzając lód za pomocą sitka barmańskiego.
- Dekorujemy kieliszek dodatkowo ćwiartką lub plasterkiem limonki – gotowe!
SZTUKA ŁĄCZENIA SMAKÓW
Możemy oczywiście popijać Margaritę solo, w każdym momencie dnia, a jeśli chcielibyśmy zaserwować ją lub zamówić w towarzystwie jedzenia, warto zwrócić uwagę na dania których kwasowość będzie korespondowała ze smakiem dominującym w drinku. Z tego powodu szczególnie polecamy kuchnię meksykańską: mięsne lub wegetariańskie enchilady z dodatkiem limonkowej śmietany sprawdzą się w tym zestawieniu znakomicie, ceviche, czyli ryba lub owoce morza marynowane w soku z limonki lub cytryny, to również wymarzone połączenie. Rześkość Margarity zapewni ukojenie przy pikantnych potrawach, wyrazistych sosach z najostrzejszych papryczek, które są również częścią zarówno kuchni meksykańskiej jak i na przykład, tajskiej.
INFORMACJE DODATKOWE
- Typ: daisy, joker
- Czas przyrządzenia: 10 min.
Kalorie : 176
- Wielkość drinka: 100 ml
Zawartość alkoholu: ok. 29%
Koszt składników: 12 zł
- Cena w knajpie : 19-39 zł
UWAGI I SUGESTIE
Tańsza, szybsza wersja zawiera miks sweet and sour zamiast świeżego soku z limonki, co bardzo wspomaga tempo przygotowania napoju i sprawia, że staje się bardziej przystępny smakowo, słodszy, co jednak nie zawsze jest pożądane. Wielu ceni sobie kwasowo-wytrawną, oryginalną wersję tego drinka.
To nieprawda, że nie ma Margarity bez lodu, oczywiście możemy go dodać, a jeśli zostanie zblendowany, to otrzymamy “frozen” Margaritę
Podziel się tym przepisem
Subskrybuj & Darmowy e-book z przepisami na drinki
Nie spamujemy. Zawsze możesz się wypisać.
Zostaw komentarz