Za wyjątkowość win z obszaru Mozeli, Saary i rzeki Ruwer odpowiadają w wielkiej mierze gleby, a więc zagłębimy się teraz w geologii tego obszaru. Łupek wziął się stąd, że na dnie praoceanu, 400 milionów lat temu (dewon), nagromadziło się sporo osadu, który był prekursorem słynnego łupka. W wyniku zderzenia paleozoicznych superkontynentów, Gondwany i Laurosji, wypiętrzyły się osady oceaniczne, które następnie przeobraziły się w góry łupkowe i około 15 milionów lat temu narodziła się Mozela.

Łupek magazynuje ciepło i oddaje nocą, dlatego tak lubią go winne krzewy. Połowa mozelskich winnic rośnie właśnie na nim i to on otacza rzekę Saarę. Jest uznawany za najlepszy dla rieslinga, nie tylko przez wzgląd na jego chemię, ale również ukształtowanie terenu – niektóre wzgórza łupkowe blokują powiewy zimnych wiatrów, szkodzących uprawom.

Ta skała występuje w różnych odmianach barwnych. Niebieski łupek, bogaty w tlenek żelaza znajdziemy w okolicach miasta Dhron (Środkowa Mozela) i lubi go pinot noir. Na stokach pomiędzy miastami Piesaport i Brauneberg leży łupek szary. Dookoła rzeki mamy także inne podłoża; na dużym zakolu Mozeli w rejonie Ürzig występuje skała pochodzenia wulkanicznego ryolit, choć i tam najważniejszy dla rieslinga jest łupek, tym razem – czerwony.

Zbliżenie na łupek oraz stromość winnych wzgórz nad Mozelą (Źródło: http://www.montrealgazette.com/life/wine+hail+germany+mosel+king+riesling/9772315/story.html)

Między Zell a Koblencją (Mozela Tarasowa) mamy z kolei gleby twardsze, głównie piaskowce kwarcytowe z iłami i łupkami ilastymi, a w niektórych siedliskach krzewy winne rosną na piaskowcu wapiennym, skale która pochodzi ze szkieletów koralowców praoceanu.

W górnym biegu Mozeli, w rejonie granicy z Luksemburgiem mamy jeszcze co innego, ponieważ 243 miliony lat temu istniało tam płytkie morze. Pochodzące z niego pancerze skorupiaków, glina, muł i piasek utworzyły dolomitowe brzegi. Tam, na wapieniu muszlowym i marglu rosną dziś elbling, grauburgunder (pinot gris) i weissburgunder (pinot blanc).

Osady tarasowe zbudowane z mieszanki żwiru i piasku, pozostawione przez Mozelę i jej dopływy to obecnie płaskie obszary upraw müller-thurgau i pinot noir.

Żródła

Johnson H., Robinson J.: The world atlas of wine, 8th edition, Octopus Publishing Group, 2019

https://www.weinland-mosel.de/de/die-region/wurzeln-geologie/