Sycylia to największa wyspa na Morzu Śródziemnym. Oddzielająca ją od Włoch kontynentalnych Cieśnina Mesyńska w najwęższym miejscu ma zaledwie 3 kilometry szerokości. Choć tak bliska krajowi, którego jest administracyjną częścią, charakter jej mieszkańców, burzliwa historia, wynikła z tej mieszanki kultura, a także niepowtarzalna przyroda są całkowicie odrębne i rozpoznawalne na całym świecie.

Ponad 200 słonecznych dni w roku i licznie występujące wśród topografii wyspy wulkany (w tym aż trzy aktywne) tworzą wyjątkową kompozycję warunków, koniecznych do uprawy endemicznych winorośli i niewystępującej nigdzie indziej na świecie sycylijskiej czerwonej pomarańczy.

 

 

Czerwone sycylijskie pomarańcze uprawiane są w prowincjach Katania, Enna i Syrakuzy.

 

 

Arancia Rossa di Sicilia w 1996 roku stała się nazwą zastrzeżoną dla słodkich cytrusów o krwistoczerwonym miąższu –  uzyskała tzw. PDO (protected designation of origin), czyli oznaczenie pochodzenia geograficznego dla produktów rolnych w Unii Europejskiej. Przetwory z tych owoców cieszą się olbrzymią popularnością na całym świecie przez ich niespotykaną słodycz i piękny kolor, ale także dużą zawartość witaminy C, błonnika i kwasu foliowego.

Sycylijskim dobrem eksportowym, znanym na całym świecie, jest również wzmacniane wino Marsala, objęte prestiżowym włoskim oznaczeniem pochodzenia DOC (denominazione di origine controllata). Porównywane w smaku do szlachetnej Madery, w ostatnich 30 latach zyskało wielu wiernych fanów na całym świecie, choć znane przede wszystkim na Wyspach Brytyjskich było już niemal 250 lat temu. Coraz większą popularnością cieszą się też wina apelacji Etna DOC, w większości produkowane z trzech endemicznych dla Sycylii szczepów winogron – Minella Bianca, Nerello Cappuccio i Nerello Mascalese – uprawianych tradycyjnymi metodami na zboczach aktywnego wulkanu Etna.

 

Widoczna na zdjęciu butelka Etna Rosso DOC jest kupażem 95% Nerello Mascalese i 5% Nerello Cappuccio.

 

 

Poza słoneczną, kolorową Sycylią niepowtarzalnych zapachów i smaków istnieje też jednak Sycylia pozostająca w cieniu. Właśnie na tej włoskiej wyspie swe korzenie ma bowiem organizacja przestępcza, znana na całym świecie jako mafia, a przez jej członków nazywana La Cosa Nostra (z włoskiego – Nasza Sprawa). Z końca XIX wieku pochodzą pierwsze doniesienia o istnieniu organizacji współtworzącej w porozumieniu z władzami prawo, mające wprowadzić kapitalizm po epoce feudalizmu w taki sposób, by organizacja ta mogła we współpracy z rządem odnosić nieustające korzyści finansowe. Sytuacja ta do dziś się nie zmieniła – podobno (oczywiście tajemnice funkcjonowania tej organizacji są pilnie strzeżone) wszyscy delegaci Sycylii do włoskiego parlamentu muszą mieć przyzwolenie i wsparcie Cosa Nostry. O aresztowaniu ostatniego znanego bossa mafii poinformował CNN w lipcu 2019 roku, jednak macki tej olbrzymiej, doskonale zorganizowanej grupy sięgają wszędzie i nie można być pewnym, czy po słonecznym Palermo nie przechadza się już następca ujętego rok temu ojca mafijnej rodziny.Źródła:
eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/ALL/?uri=CELEX:31996R1107
en.wikipedia.org/wiki/Sicilian_Mafia
siciliadoc.wine/en/la-storia/
web.archive.org/web/20110722023803/http://www.aranciarossadisiciliaigp.it/en/territorio_consumerl.php

Źródła zdjęć:
zdjęcie sycylijskich pomarańczy – April Killingsworth na licencji CC BY 2.0
zdjęcie wina Etna DOC pochodzi z materiałów marketingowych winnicy Emilio Sciacca